Specjalistyczny Gabinet Psychiatryczny

lek. med. Wioleta Komar

Spotkanie z psychiatrą to przede wszystkim rozmowa. Rozmowa o tym co najbardziej niepokoi, ciąży i boli w sensie fizycznym i psychicznym.

Bardzo trudno jest przyznać się do tego, że potrzebna jest pomoc drugiego człowieka, szczególnie wtedy kiedy "boli dusza", kiedy człowiek ma trudności w poradzeniu sobie z trudnymi wydarzeniami, problemami w relacjach z innymi, z emocjami. Kiedy człowiek jest smutny, zły, kiedy pojawia się niezdecydowanie, niemoc, trudność w wyborze właściwego postępowania, gdy nic nie sprawia przyjemności i dominuje poczucie beznadziejności.

Najtrudniej jest przyznać, że potrzeba pomocy innego człowieka w rozwiązaniu problemów natury psychicznej. Często pojawia się myśl, że nie jest jeszcze tak źle, że uda się samemu przezwyciężyć trudności i złe samopoczucie i odwleka się pójście do psychiatry, który jest takim samym lekarzem jak każdy inny specjalista.

W zaburzeniach psychicznych podobnie jak w chorobach somatycznych pewne objawy jeśli osiągną określone nasilenie nie miną same. Zaburzenia psychiczne to takie same choroby jak choroby ciała. W uproszczeniu np. cukrzyca to choroba z zaburzeniami funkcji trzustki i działania insuliny, natomiast depresja to choroba określonych okolic mózgu i zaburzenia wydzielania i działania m.in. serotoniny i noradrenaliny. Oba te zaburzenia wymagają podawania leków, aby je wyleczyć.

Lekarz psychiatra zajmuje się rozpoznaniem tego co dolega pacjentowi, stawia diagnozę, a następnie znajduje właściwy dobór terapii. Zwykle zaleca stosowanie określonych leków, które początkowo łagodzą, a następnie prowadzą do stopniowego ustępowania objawów chorobowych. Obecnie są to nowoczesne leki, które dobrane do objawów chorobowych i pacjenta pomagają przezwyciężyć trudności funkcjonowania i postrzegania otaczającej rzeczywistości. Jeśli leki są właściwie dobrane i stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza psychiatry nie powodują uzależnienia i są bezpieczne oraz mogą być po właściwym dla danej choroby okresie odstawione.

Spotkanie z psychiatrą to przede wszystkim rozmowa w miłej i spokojnej atmosferze. Wspólnie z pacjentem lekarz psychiatra ustala dalsze leczenie i najlepsze rozwiązanie problemów i dolegliwości. Czasami lekarz psychiatra kieruje pacjenta do psychologa czy psychoterapeuty, czasami leki nie są potrzebne. Czasami natomiast najlepszy efekt uzyskuje się łącząc leki z metodami niefarmakologicznymi.

 

Wizyta u lekarza psychiatry pozwala wybrać właściwą drogę postępowania i może być pierwszym etapem do lepszego poznania siebie, swoich emocji oraz drogą do poprawy funkcjonowania w otaczającym świecie.